Hall of Fame

The first induction of Sachem’s Athletic Hall of Fame took place in 2003, followed up by the second induction ceremony on May 7, 2016. There are 46 members of this prestigious hall of fame.

2003 Induction Class

  • Randy Cox, lacrosse and wrestling, 1980
  • Peter Creedon, coach and principal
  • Linda Bennett Detlefsen, track and field, 1980
  • Walter C. Dunham, Superintendent
  • Barbara Durham, three-sport athlete, 1979
  • John “Jumbo” Elliott, football, 1983
  • Ray Fell, soccer, 1963
  • Karen Ferguson, soccer, 1990
  • Neal Heaton, baseball and football, 1979
  • Robin Berkhan Kennedy, basketball, 1984
  • Dan Mayo, wrestling, 1983
  • Peter McNeill, track and field, 1973
  • Heidi Pilecki Mass, three-sport athlete, 1985
  • David Rothenberg, Athletic Director
  • Jeff Ruland, basketball, 1977
  • Jorge Sanchez, Jr., gymnastics, 1984
  • Evan Silberstein, volleyball, 1992
  • Petti Stein, three-sport athlete, 1989
  • Richard Van Norr,three-sport athlete, 1960
  • Richard “Spider” Westervelt, teacher and announcer
  • Don Woolley, Coach

2016 Induction Class

  • Bill Batewell, baseball coach
  • Pete Blieberg, athletic director
  • Sam Cario, multi-sport coach
  • Joe Cipp Jr., football player and coach, 1966
  • Rich Cimini, sportswriter, 1981
  • Brian Dehler, football player, 1978
  • James Fabian, three-sport athlete, 1966
  • Tony Falco, community leader
  • Ken Freidheim, gymnastics coach
  • Fred Fusaro, football coach
  • Laura Gentile, field hockey / media executive, 1989
  • Mark Graebe, basketball and football player, 1975
  • Nicole Kaczmarski, basketball player, 1999
  • Jack Mahoney, wrestling coach
  • Shirlee Manoogian, Swimmer, 2002
  • Shawn McNamara, football player, 1979
  • Rick Mercurio, lacrosse coach
  • Maria Michta, Olympic racewalker, 2004
  • James Nolan, Superintendent, coach, supporter
  • Jeff Price, swimmer, 1997
  • Isaac Ramaswamy, wrestler and wrestling coach, 1985
  • Tom Sabatelle, multi-sport athlete and athletic director, 1960
  • Frank Schmidt, soccer coach
  • Doug Shanahan, lacrosse and football player, 1997
  • Risa Zander, basketball coach

2017 Induction Class

  • Joe Amplo, lacrosse and football, 1995
  • Daniel Brienza, soccer, 1999
  • Matt Brisson, coach
  • Brian Brecht, lacrosse, 1991
  • John Carvalheira, wrestling, 1993
  • Jeanna Composti Sondag, track and field, 1999
  • Matt DiStefano, volleyball and basketball, 1996
  • Patty Fabian Scaturro, three-sport athlete, 1978
  • Mike Falcon, wrestling, 1980
  • Michael Farley, three-sport athlete, 1984
  • Bill Kropp, coach and athlete, 1977
  • Chris LaMorte, gymnastics, 1992
  • Steve Lorincz, coach
  • Pat Metcalf, coach
  • Pete Montalbano, coach
  • Mike O’Flaherty, coach
  • Kathleen O’Reilly, three-sport athlete, 1984
  • Linda Otten, administrator
  • Tony Petillo, coach and athlete, 1974
  • Eric Reichenbach, baseball, 1988
  • Steve Rich, coach
  • Shannon Weeks McCormack, track and field, 1996
  • Mike Westscott, coach
  • Wayne Wilson, three-sport athlete, 1987
  • Alex Young, coach, 1977
  • Tom Zambrotta, gymnastics, 1984